O mnie

Michał Kuźmiński / fot. Grażyna Makara
Michał Kuźmiński / fot. Grażyna Makara

Nazywam się Michał Kuźmiński. Jestem dziennikarzem i autorem powieści kryminalnych, a nawet autorem tekstów piosenek. A z zupełnie innej beczki – blogerem. “Faceta z nożem” założyłem w 2012 roku – najpierw miał to być blog dla facetów bojących się kuchni (tak, tak, w tamtych zamierzchłych czasach nie było to jeszcze tak oczywiste). Ale szybko się przekonałem, jak niebywałym poligonem tematów są kulinaria, jak wiele można wrzucić do jednego garnka.

Bo kuchnia to historia i nauka. To opowieść o człowieku i o Ziemi. To natura i kultura. Kuchnia to czas codzienny i czas święty. To poświęcenie i nagroda. Praca i świętowanie.

W “Tygodniku Powszechnym”, gdzie pracuję, stworzyłem i przez wiele lat prowadziłem dział “Nauka”. W styczniu 2019 roku ukazała się moja książka “Nauka w kuchni. Przełomowe historie sztuki kulinarnej” (Znak, 2019) – która jest po trosze o tym wszystkim (choć głównie jest książką popularnonaukową o wszystkich tych aspektach gotowania, które pozwoliły nam stać się ludźmi, żywić się i cieszyć, przeżywać i bawić, a nawet podbijać kosmos).

Gotowanie to przyjemność sama w sobie. Ale pisanie o gotowaniu – to dopiero przygoda.

I o tym właśnie jest ten blog.